Kaiser Franz Josef - Warte auf der Bischofskoppe 890,6 m/m - Zlaté Hory - Zuckmantel in Schlesien

Rudolfova stezka

  • Délka: 2,2 km
  • Převýšení: 420 m
Petrovice (kostel) Rudolfsheim (Biskupská kupa)
470 m.n.m 890 m.n.m

V době otevření hostince Franze Rudolfa z Petrovic, první tohoto druhu na Biskupské kupě dne 14.5.1893 vznikal chodníček jako nejkratší spojnice mezi středem Petrovic a vrcholem Biskupské kupy. Dne 22.6.1899 byl zlatohorskou sekcí MSSGV označen turistickou značkou červeno-černou, dnes modrou.
Stezka byla užívána i jako zásobovací. Dolů na poštu v Petrovicích směřovaly pohlednice a dopisy hostů, nahoru pak čerstvé potraviny. Posledním nosičem na této stezce byl v roce 1945 pan Josef Hähnel z Petrovic.
Hotel ‚Rudolfsheim‘ byl v 50-tých letech minulého století rozkraden a zničen dle téhdy platného zákona. Demolice byla provedena hasiči z Petrovic.
V blízkosti ruiny Rudolfsheimu se nachází trojmezní hraniční sloup, který rozděloval dříve biskupství olomoucké a wroclavské a dnes kraje olomoucký, moravskoslezký a opolský.
V minulosti (r. 1822) se na sloupu nacházely iniciály M:T:R:I:H:B:R:, které pravděpodobně značily ‚Maria Theresia Regina Imperatrix, Hungariae Bohemiae Regina‘. (Marie Terezie královna a císařovna, Maďarská a česká královna)

Stezka byla obnovena správcem rozhledny na Biskupské kupě a otevřena dne 11.5.2002 se souhlasem Lesů České republiky v Městě Albrechticích.

Comments are closed.